Enpä tiedä auttaako adressit parantamaan tanssin asemaa.
En usko minäkään, kun tietää, mitä paineita koulujärjestelmällä on, rukata tuntikiintiöitä täyttämään kaikkien niiden asioiden opetuksen tarpeen, mitä yhteiskunta koululta toivoo.
Käsittääkseni tanssikursseja on jo yleisopetuksen puolella peruskoulun yläasteella, mutta ne ovat tietty vapaaehtoisia. Eli poikia varmaan vaikea sinne houkutella.
Konreettisia asioita olisivat varmaan tanssiseurojen esittelytilaisuudet kouluja kiertäen. Kun koululaiset itse näkisivät vaikkapa rock'n swing-tanssien riemun, niin pojatkin ehkä huomaisivat, että kyllä mieskin voi moista harrastaa. Esimerkiksi omina kouluaikoina kun koulumme oppilaiden keskuudessa olevat bändit esiintyivät, siten että se kuulosti "oikealta", kyllä se innosti itseäkin soittohommiin.
Toinen asia olisi, että liikunnanopettajien koulutukseen lisättäisiin tanssin opetuksen valmiuksia. Tai sitten koulut tilaisivat tanssinopetusta eksperteiltä.